KSIĄŻKI
 

 

 

 

książki nadesłane

 

DRZEWA I KRZEWY OZDOBNE
DOSTĘPNE NA RYNKU POLSKIM 2 

Wydawca: Kazimierz Kalat, INFO-FLORA 
Wydanie drugie 2000 r.
cena:  
informacje o możliwościach zakupu: infoflora@infoflora.com.pl

Moim zdaniem:
Katalogi roślin ozdobnych są szczególnie łakomym kąskiem dla miłośników tych roślin. Podstawowymi elementami takich katalogów są nazwy roślin i ich fotografie. Katalogi, które wydawane są z właściwą dbałością powinny posiadać nazewnictwo zarówno botaniczne (łacińskie)  jak i w języku narodowym. Zdjęcia powinny dokładnie obrazować roślinę. Najlepiej, jeżeli przedstawiają one tą cechę, dla której uznano roślinę za ozdobną. Ważnym jest, aby zdjęcia nie przekłamywały wybarwienia poszczególnych części rośliny, co jest szczególnie denerwujące dla czytelników, a czasami może świadczyć o zamiarze celowego wprowadzenia w błąd potencjalnego klienta.
Najwcześniejsze, polskie, katalogi nie zawierały odpowiednio wiernego, graficznego przedstawienia roślin. O wiele lepsze fotografie zawierały wydawnictwa zachodnie. Nie posiadały jednak opisów i nazewnictwa w języku polskim. Obecnie, wydaje się, że coś "drgnęło". Jest firma która może zrobić wiele dobrego na tej płaszczyźnie. Prezentowany tu katalog drzew i krzewów, takie, polskie nazewnictwo posiada. 
Obecne wydanie jest poszerzone w stosunku do pierwszego o większą ilość zilustrowanych i opisanych roślin. Katalog zawiera wykaz producentów przedstawianych roślin, a także wskazuje szkółki w których rośliny te są produkowane. Przeglądając, zwraca uwagę duża staranność o estetykę i funkcjonalność całości. Piękne zdjęcia, niewątpliwie, zachęcają do posiadania przedstawianych roślin.

Tu można zamieścić polemikę do mojej wypowiedzi.

BYLINY DOSTĘPNE NA RYNKU POLSKIM
Wydawca: Kazimierz Kalat, INFO-FLORA 
cena:  
informacje o możliwościach zakupu: infoflora@infoflora.com.pl

Moim zdaniem:
O ile bardzo podoba mi się okładka katalogu drzew i krzewów, o tyle okładka tego wydawnictwa jest moim zdaniem nieco przekrzyczana. Ma się tak, do okładki katalogu drzew, jak piosenki Shazy do piosenek Edyty Górniak. Niestety, prezentowany tu katalog nie posiada w pełni polskiego charakteru. Brak nazewnictwa polskiego uwidacznia, że wydawca nie zadbał, jeszcze tym razem, o użytkowników polskich ogrodów. Ktoś by powiedział, że nazewnictwo botaniczne jest tutaj wystarczające, bo takie stosują fachowcy na całym świecie. Fachowcy tak. Katalog ten nie jest, jednak, tylko dla fachowców. Ci nie potrzebują pięknych, "podrasowanych" zdjęć.  Jest on kierowany, po części, do "zwykłych" ludzi. Dla nich, na świecie, stosuje się nazwy w języku narodowym, obok słusznie obowiązujących nazw botanicznych.
Niektóre zdjęcia są nieco gorsze pod względem odwzorowania szczegółów i wybarwienia. Niepotrzebnie powtarzane są te same fotografie na pierwszej, drugiej i czwartej stronie okładki.

Te drobne mankamenty z nawiązką wynagradza duży zestaw roślin zawartych w działach: byliny, trawy ozdobne, paprocie i zioła. Dobrze się stało, że miłośnicy bylin będą mogli wzbogacić swoje biblioteczki o nową pozycję.

Tu można zamieścić polemikę do mojej wypowiedzi. 

ROŚLINY WODNE 
Wydawca: Kazimierz Kalat, INFO-FLORA 
cena:  
informacje o możliwościach zakupu: infoflora@infoflora.com.pl

Moim zdaniem:
Wydanie tego katalogu przyjąłem ze szczególnym zainteresowaniem. Rośliny wodne, do oczek ogrodowych, cieszą się obecnie dużą popularnością. Katalog ten posłuży do zidentyfikowania roślin, już posiadanych, przez miłośników sadzawek. Zorientuje także czego warto szukać, aby wzbogacić posiadaną kolekcję.
Nie wszystko, jednak, w tym katalogu podoba mi się. Brak jest tutaj pełnego nazewnictwa polskiego. Na trzeciej stronie okładki znajduję jedynie wykaz nazw gatunkowych przedstawianych roślin. Pominięto wielkie bogactwo ciekawych, polskich nazw  odmian, które niejednokrotnie sprawiają, że rośliny stają się bardziej nasze, bardziej swojskie. 
W przeglądaniu katalogu przeszkadzało mi nieco tło na jakim umieszczone są poszczególne rośliny. Tło to przedstawia, w błękitnej tonacji, jezioro wraz z otaczającymi go roślinami. W/g mnie jest ono zbyt ekspresyjne, a przez to rozprasza, przeszkadzając w kontemplowaniu piękna roślin, szczególnie grzybieni. Tak, grzybieni. Nie jak nazwano je w spisie treści - lilii wodnych. Przyjmuję to jako nadmierną spolegliwość względem osób nie znających poprawnej nazwy tej grupy roślin. Jest okazja aby tą nazwę poznać. 
Inne określenie z tego spisu - rośliny akwariowe, czyni szkodę tym roślinom. Sugeruje zawężony zakres ich zastosowań. Niesłusznie. Przecież świetnie nadają się do ogrodów na okres lata. Proponuję nazwę: rośliny tropikalne. Inne określenia z tego spisu, także, moim zdaniem należałoby przemyśleć. 
Pomimo, że trochę się nawymądrzałem, ten katalog, z uwagi na zawartość,  podobał mi się najbardziej. Piękne zdjęcia grzybieni i pozostałych roślin. Gratuluję wydawcy.

Tu można zamieścić polemikę do mojej wypowiedzi.

  do góry stat4u    powrót


01.10.02