IMIONA

SKOROWIDZ

 

ogrodowe imiona

Gdy ileś lat temu stanąłem przed trudnym zadaniem wymyślenia imienia dla mojej córki, chciałem, aby było równie oryginalne co ładne. Chyba już wtedy byłem zafascynowany ogrodami. Świadczyć może o tym imię, które wymyśliłem i które wydawało mi się jedynie piękne i słuszne: Kwiatosława.
Jedynie dzięki braku zrozumienia mojej żony dla piękna zawartego w tym imieniu, a może dzięki jej zdrowemu rozsądkowi - imię to nie weszło do codziennego słownictwa mojej rodziny.
Aby obecnym kandydatom na rodziców, którzy przy tym są miłośnikami ogrodów chociaż trochę pomóc - zebrałem garść "ogrodowych" imion.

Andromeda 7 VIII
- andromeda to mała, piękna krzewinka występująca na terenach podmokłych: bagnach i trzęsawiskach. Andromeda to jej nazwa botaniczna. Po polsku nazywamy ją modrzewnicą.
Bazyli 2.I, 4.IV, 15.IV, 20.V, 12.VI, 23.IV
- imię to ma oznaczać "królewski". Niewątpliwie, bazylia to ziele przyprawowe zasługujące na takie określenie.
Ceres, Cerera 30.I, 28.II, 12.IV, 29.V, 4.X,
- imię rzymskiej bogini urodzaju, rolnictwa i płodności.
Coś mi się kołacze po głowie, że była to też bogini rządząca porami roku. Po stracie córki (zabranej do Hadesu przez jednego z tych paskudnych, lubieżnych bogów hłe, hłe) wpadła w rozpacz i na świecie zapanował chłód i ciemność. Ludzie i zwierzaki zaczęli umierać z głodu. Któryś z bogów (filantrop zasmarkany jakiś) nakłonił tego gagatka co porwał córeczkę Ceres do odwiedzin u teściowej. Odtąd córka systematycznie odwiedza matkę, a gdy schodzi do podziemi zapada zima - mamuśka rozpacza. Jakoś to tak było... nadesłała Kasia
Chryzant 1.IV, 25.X,
- każdy zna chryzantemy, które niegdyś były zwiastunem jesieni. Obecnie w handlu spotyka się odmiany złocieni (to polska nazwa tych kwiatów) nawet wiosną, dzięki uprawie sterowanej. To piękne imię warte jest większej popularności.
Dalia 8.VI, 29.X,
- imię wspólne z kwitnącą bylina bulwiastą, nie zimującą w gruncie. Roślinę nazwano na cześć szwedzkiego botanika Dahla.
Dąbrówka, Dobrawa 15.I.
- wywodzi się od dąbrowy, lasu dębowego. Taką nazwę nosi grupa bylin (Ajuga sp.) zadarniających, częściowo zimozielonych. Czy żona Mieszka I miała swój ogród, a w nim dąbrówkę rozłogową?
Fabian 20.I.
- uprawiający bób. Wprawdzie to ogrodnik warzywny, a ja preferuję ogrody ozdobne, ale ponoć "wszystkie rośliny są nasze".
Fabia, Fabiola 27.XII.
Flora 29.VIII, 24.XI
-ta (ten), która jest kwitnąca. Imię rzymskiej bogini wiosny i kwiatów. Czy każdy, kto kocha wiosnę i kwiaty ma w sobie coś boskiego?
Florian 4.V, 5.XI. 17.XII.
Floryn  17.XI.
Hesperydy: Egle Eritia Aretuza
- trzy córki Altasa. Mieszkały one w najbardziej na zachód wysuniętym lądzie starożytnego świata: w ogrodach Edenu na Oceanie Atlantyckim, gdzie pogoda była zawsze przepiękna, a na drzewach rosły złote jabłka - dar weselny bogini Gai dla króla i królowej bogów - Zeusa i Hery. Hesperydy opiekowały się Ogrodem, a ich spokoju strzegł smok o stu ognistych głowach.
"Hesperydy opiekowały się ogrodem, w którym rosła niezwykła jabłonka rodząca złote jabłka. Obdarowały owe Hesperydy (trzy ich było jak się nie mylę) tymiż jabłuszkami niejakiego Hippomenesa. Za ich pomocą zdobył rękę jednej zarozumiałej pannicy - Atalanta jej było. Ale to już całkiem inna historia." nadesłała Kasia
Hiacynt 16.III
- imię urodziwego ulubieńca Apollina i Zefira. Po zabiciu go przez zazdrosnego Zefira, z jego krwi wyrosły kwiaty, hiacynty. Kto zna zapach hiacynta "wiosenną porą"? Zna go każdy kto stara się aby życie jego było piękne.
Hiacynta 30.I.
Hiacynt rodowód ma prześliczny,
Antyczny wręcz,
Hellenistyczny.
Hiacynt żył w Grecji,
Był to młodzian
W minichlamidę kuso odzian,
Którego, o okrutna dollo,
Zabił niechcący (!) sam Apollo.
Zabił,
A tam, gdzie Hiacynt padł,
Wyrósł ten pierwszy hiacynt-kwiat.
Ludwik Jerzy Kern
Hortensja 24.X
- osoba związana z ogrodem (hortensius). To także nazwa grupy roślin ozdobnych. Krzewy obwieszają się dużymi kwiatostanami, czasami kolorem naśladującymi niebo. Nie pachną, ale te kwiaty...
Hortensjusz 1.VI.
Jagoda 2.VII
-powstało z przekształcenia imienia Jadwiga. Sama Jagoda brzmi apetycznie i słodko kojarząc się przede wszystkim z jagodami leśnymi, ale jest także określeniem typu owocu (owoc o mięsistej owocni z nasionami wewnątrz).
Jolanta 15.VI. 17.XII.
- powstałe z greckich słów fiołek i kwiat. Mieć fioła oznacza: pięknie pachnieć fiołkami.
Nie trzeba do tego fachowca,
Bo każdy z miejsca zdoła
Odróżnić alpejski fiołek
Od leśnego fiołka,
Albo od zwykłego fioła.

Ludwik Jerzy Kern

Kalina 11.VII
- imię żeńskie związane nazwą z ozdobnym i leczniczym krzewem. Kalina koralowa jest nie tylko piękna, ale i bardzo polska, swojska i nasza.
Kwiatosława - 4 IV. 8.XII
Lambert, Lamberta 16.IV. 17.IX.
- ten, który znany jest z posiadania ziemi. Ogrodnik? Wprawdzie ziemię może posiadać i rolnik, ale czy można być znanym i wzbudzać podziw jeżeli nie posiada się pięknego ogrodu?
Laura  17.VI
- imię związane z krzewem wawrzynu szlachetnego (Laurus nobilis). Wprawdzie na niektóre części tej rośliny mówi się wulgarnie - listek bobkowy, ale niewątpliwie nobilitacją jest uprawiać wawrzyn w doniczce.
Laurencja 18.XII.
Laurencjusz 3.II. 3.VI. 22.VII. 10.VIII. 5,28.IX.
Liliana, Lilian 14.II, 4.IX
- osoby piękne i czyste jak lilia. Te piękne rośliny można uprawiać nie tylko w ogrodzie. Napełnią przestrzeń swoim pięknem, rosnąc także na balkonie, w donicy.
Mnie do lilii, proszę państwa, już od dziecka ciągnie coś ci,
To się bierze, jak przypuszczam,
Z mej wrodzonej niewinności.

Nieraz śni mi się na przykład przez okrągłą nockę całą,
Że na grządce
Pośród innych lilii
Jestem lilią tą najbardziej białą.

I dlatego mam ja prawo pisać o tym zapomnianym kwiecie,
Choć przede mną Wieszcz sam zajął się liliami,
Jak zapewne z lektur szkolnych wiecie.

Ludwik Jerzy Kern

Maciej 30.I. 24,25.II.11.XI.
- od tego semickiego imienia, wzięła nazwę maciejka. Gdyby ktoś chciał udowadniać, że to nieprawda, to nie warto wchodzić z nim w dyskusję :-).
Malina, Malin 24.VIII
-imię słowiańskie oznaczające osobę słodką jak malina. "Matko, w lesie są maliny, niechaj idą w las dziewczyny" ...albo do ogrodu, tam jest piękniej.
Malwin, Malwina   4.VIII
- imiona o brzmieniu wspólnym z tradycyjnie polską rośliną: malwą ogrodową (Althea rosea), zwaną też prawoślazem. 
Marcin 30.I, 13.IV, 8.X, 24.X, 3.XI, 11.XI, 12.XI, 7.XII, 29.XII
- wszyscy znamy drobnokwiatowe, jesienne astry zwane marcinkami, a czasami michałkami.
Narcyz 18.III, 17.IX, 29.X
- imię młodzieńca, który zakochawszy się we własnym odbiciu w źródle, zmarł nie mogąc oderwać od siebie wzroku. Na pamiątkę tego, nam także trudno jest oderwać wzrok od narcyza.
Narcyza 18.III,
Na początku była staroświecka draka:
Nimfa Echo chciała poderwać jednego chłopaka.
On nazywał się Narcyz,
Był śliczny nad podziw,
Lecz oświadczył, że nimfa guzik go obchodzi.
Prymitywna, powiedział,
I ma pustkę w głowie
I powtarza to tylko, co kto inny powie.
Po czym siadł nad źródełkiem,
Zapatrzył się w wodę
I kontemplować zaczął swą wielka urodę.

Wskutek tego patrzenia
(Mniej więcej po dobie)
Zamiast w tej nimfie Echo,
Zakochał się w sobie

...
Niejaka więc Nemezis, okrutna bogini,
Zrobiła fokus-pokus,
Zaczarodzieiła
I Narcyza za karę w narcyza zmieniła.

Ludwik Jerzy Kern

Pomona 1.XI
- rzymska bogini sadów, owoców i drzew owocowych. Miała swój święty gaj i kapłana.
Róża 6.III, 30.VIII, 4.IX
- imię tej, która jest piękna jak róża. Wprawdzie każda kobieta warta jest tego imienia, ale ze względów praktycznych pierwszeństwo w nadawaniu należy się córkom ogrodników-miłośników ogrodów.
Ruta 16,VII
-imię mało pospolite, podobnie jak mało pospolita stała się obecnie ruta. Dawniej roślinę tą siały dziewczyny na wydaniu. Dzisiejszym dziewkom, nie w głowie uprawa ruty.
Rzepicha ?
-rzepa jest synonimem zdrowia i jędrności. Takie cechy przystoiły żonie legendarnego Piasta Kołodzieja.
Sabina 29.VIII, 27.X, 5.XII
- czy plemiona Sabinów zamieszkujące środkową  Italię znały piękny zapach jałowca sabińskiego? Jałowiec ten zwany także "sawiną" (Juniperus sabina) zapach swój zawdzięcza olejkowi eterycznemu -sabinolowi.
Wawrzyniec 3.II. 3.VI. 22.VII. 10.VIII. 5,28.IX.
- polski odpowiednik Laurencjusza.
Weronika  13.I, 4.II, 17.V, 9.VII.
- bez względu na pochodzenie imienia, brzmi ono jak botaniczna nazwa przetacznika.
Wioletta 29.X.
- ta, która jest powabna jak fiołek. Jeżeli planujemy dwie córki-bliźniaczki to może warto nazwać je Jolanta i Wioletta?
Żytomir 7.XI
- żyto nie jest rośliną ogrodową, ale pięknie komponuje się w jesiennych bukietach :-)

do góry stat4u    powrót


28.07.03