POCZĄTEK

OGRODY

SADZAWKA

GALERIA

AUTOR

LINKI


 

 

ogródek wodny

Sadzawka składa się z trzech części.

1. "Staw miłosnych igraszek". Najwyżej położony zbiornik oddzielony od niższego bystrzem, utworzonym przez kamienistą płyciznę. Wpływająca tutaj z zamaskowanego węża, woda widoczna jest nad powierzchnią w postaci "bąbli". Ma to znaczenie w procesie napowietrzania wody. W tym stawie przebywają i odbywają tarło dorosłe ryby. Zapłodnione jaja wraz z wodą spływają do niżej położonych części ogródka co zabezpiecza je przed pożarciem.

2. "Spokojna woda". Ta część spełnia m. in. rolę bufora zabezpieczającego przed przedostaniem się dorosłych ryb do części najniższej, w której rozwija się narybek.

3 . "Zatoka nenufarów". Najniższa i najgłębsza część ogródka (0,8 m) wypełniona rosnącymi tu grzybieniami. Woda wpływając tworzy niewielki wodospad rozbryzgujący się na kamieniach co nawilża powietrze i napełnia szumem, uszy zachwyconej gawiedzi. Tutaj znajduje się ustawiona na dnie i zamaskowana pompa wodna, podająca wodę do najwyższej części systemu. Uruchamiana jest ona czujnikiem zbliżeniowym wysterowanym na nadchodzące osoby. Także tutaj dorasta narybek.

Do budowy można użyć np.: klejonej "z metra" folii PCV grubości 0,6 mm. Brzegi wystające powyżej wody maskuje się obsadzając je: gęsiówką, floksem szydlastym, zawciągiem nadmorskim i innymi. Ze zbiorników naturalnych można przenieść rośliny, gruby żwir i kamienie, "obrobione" przez wodę korzenie i gałęzie drzew. Rośliny sadzić w pojemnikach. Można je szyć z tkaniny polipropylenowej nie powlekanej, nićmi syntetycznymi.
Obejrzyj ciekawe rośliny  do ogrodów wodnych: zachylnik i hiacynt.

do góry stat4u


19.07.02

Krzysztof Marusiński