OGRÓD WODNY

HIACYNT

 

 

 

hiacynt wodny

Eichhornia crassipes

opis rośliny: wodna, pływająca po powierzchni dzięki specjalnym liściom, wypełnionym u podstawy powietrzem. W sprzyjających warunkach zakwita jasnofioletowymi kwiatami, podobnymi do hiacynta gruntowego. Stąd polska nazwa tej rośliny.
występowanie:
w wodach tropikalnych Ameryki Południowej. Stamtąd, miłośnicy tej rośliny rozpowszechnili ją na cały świat. Obecnie, w krajach tropikalnych, jest uciążliwym chwastem; często powodującym zamieranie żeglugi.
okres kwitnienia:
lato.

stanowisko:
słoneczne.
podłoże:
woda lub błoto.
podlewanie: 
jeżeli roślina rośnie w pojemniku z podłożem błotnistym to należy utrzymywać go w stanie pokrytym 10 mm warstwą wody.
nawożenie:
w stawach, z mało żyzną wodą, rośliny rozrastają się powoli i mają słabo wybarwione, jasnozielone liście. Jeżeli nie przeszkadza nam, że woda zazieleni się pod wpływem nadmiernie rozmnażających się glonów, można ją nawozić nawozami uniwersalnymi. 
pielęgnowanie: 
jeżeli chcemy, aby roślina była dobrze wybarwiona i aby umożliwić jej kwitnięcie, (nie nawozimy wody w stawie bo nie odpowiada nam zielona woda) to proponuję ciekawy sposób prowadzenia tej rośliny.
Młodego hiacynta sadzimy do doniczki plastykowej wielkości 0,5-1 litra w podłoże próchniczne. W samym środku pojemnika (w środku przyszłej bryły korzeniowej) umieszczamy łyżeczkę albo dwie, nawozu typu Osmocote. Doniczkę ustawiamy w oczku wodnym na półce (na podporze), na takiej wysokości aby woda sięgała do podstawy rośliny. Po tygodniu lub dwóch sprawdzamy czy roślina ukorzeniła się na tyle, że mocno "trzyma" się w podłożu. Jeżeli tak, to "zawieszamy" roślinę w wodzie bez podparcia. Jeżeli roślina ma już odpowiednią ilość liści to zacznie pływać po powierzchni wody, unosząc jednocześnie doniczkę. Jeżeli roślina tonie to ustawiamy ją jeszcze na jakiś czas, na podpórce. Sposób ten, jest moim oryginalnym pomysłem. Nie będę, jednak, opatentowywał go . Niech służy wszystkim :-). 
szkodniki i choroby:
nie jest atakowana przez szkodniki. W czasie zimowania, może pojawić się szara pleśń. Do zwalczania zastosować można np. Kaptan.
zimowanie:
roślina jest wrażliwa na mróz. Do pojemników, na przezimowanie, przenosimy ją gdy temperatura wody spada poniżej 15ºC. W tym okresie przechowujemy ją w pomieszczeniu w temp. 10-15ºC, w podłożu błotnistym.  
rozmnażanie: przez podział roślin matecznych. W sprzyjających warunkach, roślina podwaja swoją wielkość w ciągu 14 dni.
zastosowanie: do pojemników błotnistych na tarasy i balkony. W stawach ogrodowych jako roślina pływająca lub pływająca z pojemnikiem.

inne informacje:
zwisające, długie korzenie są wykorzystywane przez ryby do składania ikry w czasie tarła. 

do góry stat4u     powrót  


19.07.02