POCZĄTEK

OGRODY

ROZMNAŻANIE
NARZĘDZIA
ODKŁADY
PODŁOŻA
STRATYFIKACJA
UKORZENIACZE
ZDREWNIAŁE

GALERIA

AUTOR

LINKI


 

stratyfikacja

i inne sposoby przygotowania nasion do siewu

Nasiona niektórych roślin wysiewa się bezpośrednio po zbiorze. Gdy nie jest to możliwe, przechowuje się je w odpowiednich warunkach do czasu wysiewu. Przed siewem, trzeba je odpowiednio przygotować. Niektóre nasiona wymagają odpowiednio długiego okresu (nawet do kilku lat) dojrzewania do wschodów. W takim wypadku należy skrócić ten okres. Powyższe potrzeby spełnia

stratyfikacja

Stratyfikacja to oddziaływanie odpowiednią temperaturą i wilgotnością, przy zapewnionym dostępie tlenu, mające na celu ułatwienie wschodów nasion.

Typowa stratyfikacja polega na zmieszaniu nasion z wilgotnym piaskiem lub rozdrobnionym torfem w stosunku 1:3 i przechowywanie w temperaturze ok. +5st.C z dostępem tlenu.

Czas stratyfikacji jest różny dla różnych gatunków. W w/w warunkach może trwać ok. 100 dni. Co kilka tygodni należy nasiona przemieszać zapewniając tym równomierną wilgotność i dostęp tlenu. Ubytki wody uzupełniamy do poziomu zwilżania dłoni przez ściśnięte nią podłoże. Wyciśnięcie wody z podłoża, świadczy o jej nadmiarze.

Nasiona wysiewamy najpóźniej w chwili pojawienia się pierwszych kiełków wraz z podłożem w którym były stratyfikowane.

Uwaga! Nie wszystkie nasiona wymagają tego zabiegu i mogą być przechowywane na sucho.

zaprawianie

Stosuje się w celu zabezpieczenia nasion oraz wschodzących roślin przed chorobami i szkodnikami. Polega na wymieszaniu nasion (czasami można zwiększyć przyczepność przez nawilżenie lub w inny sposób) ze specjalnymi zaprawami do nasion lub środkami grzybobójczymi takimi jak: Funaben, Kaptan, Miedzian, Benlate.

Małe ilości nasion zaprawia się przez potrząsanie nasion z zaprawą w ilości 200:1 w zamkniętych słoikach.

Stosuje się także odkażanie podłoża przez rozsianie środka grzybobójczego przed wysianiem nasion.

podkiełkowywanie

Stosuje się je głównie do nasion przechowywanych w stanie suchym i ma zapewnić równomierne wschody a polega na:

  • zmieszaniu z wilgotnym piaskiem i przechowywanie w okresie do trzech tygodni w temperaturze 18 st.C

  • zwilżeniu nasion wodą i przechowywaniu pod okryciem z tkaniny, maty lub bibuły w temperaturze pokojowej.

W obu sposobach, należy często kontrolować  wschody, korygować wilgotność i mieszać. W chwili pojawienia się pierwszych kiełków, nasiona należy niezwłocznie wysiać.  Jeżeli wysiew jest w tej chwili niemożliwy, należy schłodzić do temperatury -3 st.C  i tym powstrzymać kiełkowanie . Wysiew nasion z przerośniętymi korzeniami powoduje ich obłamywanie a także wzrost roślin z powyginanymi szyjkami korzeniowymi.

do góry stat4u


19.07.02

Krzysztof Marusiński