|
PERZOCYD 280 SL Nr rej. MRIGŻ.- S kr - 438195 Preparat chwastobójczy w formie płynu do sporządzania roztworu wodnego,stosowany nalistnie. Zawartość substancji biologicznie czynnej: 280 g glifosatu /związek z grupy aminofosfonianów/ w postaci soli z amoniakiem w 1 l preparatu.
- glonów - praktycznie nieszkodliwy - kl. IV ZAKRES STOSOWANIA: Preparat przeznaczony jest gównie do zwalczania perzu oraz innych chwastów jednoliściennych I dwuliściennych /jednorocznych I wieloletnich na polach uprawnych I w uprawach sadowniczych, do zwalczania zbędnej roślinności na skarpach stawów, na terenach przeznaczonych pod założenie sadu, na terenach nie użytkowanych rolniczo, w leśnictwie, do zwalczania barszczu Sosnowskiego /herakleum/ DZIAŁANIE NA CHWASTY Preparat pobierany jest przez zielone części roślin, a następnie przemieszcza się do ich części podziemnych /korzenie, rozłogi itp./ powodując zamieranie chwastów. Pierwsze objawy działania preparatu /żółknięcie i więdnięcie/ widoczne są po upływie 7-10 dni od zabiegu. Zamieranie roślin następuje po około 3 tygodniach. Wysoka temperatura i wilgotność powietrza oraz silne nasłonecznienie przyspieszają działanie herbicydu. Prepar at nie zalega w glebie, jest rozkładany przez mikroorganizmy glebowe.Chwasty wrażliwe: w dawce 4-6 l/ha np: babka zwyczajna, chwastnica jednostronna, gwiazdnica pospolita, jasnota różowa, komosa biała, mak polny, przetaczniki, pokrzywa żegawka, rumianek bezpromieniowy, starzec zwyczajny, wiechlina roczna, wrotycz polny, wyki, żółtlica drobnokwiatowa, w dawce 6-8 l/ha np: barszcz zwyczajny, bylice, czyściec błotny, fiołek polny, koniczyna biała, kostrzewa czerwona, krwawnik pospolity, miotła polna, mlecz polny, perz właściwy, podbiał pospolity, pokrzywy, przytulia czepna, przymiotno kanadyjskie, rumian polny, szczaw kędzierzawy. w dawce 8-10 l/ha np: babka lancetowata, jaskier rozłogowy, łopian mniejszy, marchew zwyczajna, mniszek pospolity, ostrożeń polny, podagrycznik pospolity, pięciornik gęsi, powój polny, rdest ptasi, szczaw polny, żywokost lekarski. TERMIN STOSOWANIA I DAWKI - pola uprawne. Po zbiorze rośliny uprawnej a przed zastosowaniem preparatu nie przeprowadzać żadnych zabiegów uprawowych. Perzocyd 280 SL stosować na ściernisko po sprzęcie rośliny uprawnej. Preparat najlepiej stosować od potowy sierpnia do późnej jesieni na intensywnie rosnące chwasty. Preparat stosować w okresie, gdy rośliny perzu osiągnęły wysokość 10-25 cm wytworzyły co najmniej 3-4 w pełni wykształcone liście. Jednoroczne chwasty jednoliścienne powinny mieć co najmniej 5 cm wysokości, a chwasty dwuliścienne powinny w pełni wykształcić dwa liście właściwe.
Wielolatki sosny powyżej 3 lat. Preparat stosować na całej powierzchni bez osłon/ dopiero PO zakończeniu rocznego przyrostu sosny I wytworzeniu pąka szczytowego -Zalecana dawka: 5 I/ha.PRZECIWWSKAZANIA 1. Preparatu nie stosować: a/ przed wschodami chwastów b/ na liście, pędy oraz niezdrewniałą korę drzew I krzewów ze względu na możliwość uszkodzenia roślin c/ na rośliny mokre d/ przed spodziewanym deszczem (opad występujący przed upływem 6 godzin po opryskiwaniu może obniżyć skuteczność zabiegu) e/ w mieszankach z innymi niż" zalecane, adiuwantami /środki wspomagające/ 2. Nie dopuścić do przedostawania się preparatu do zbiorników i cieków wodnych. 3. Nie dopuścić do znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie uprawy I tereny sąsiadujące 7 terenem opryskiwanym. NASTĘPSTWO ROŚLIN Na polu gdzie stosowano preparat Perzocyd 280 SL można uprawiać' wszystkie rośliny. Zabiegi uprawowe siew lub sadzenie można rozpocząć, gdy na zwalczanych chwastach wystąpi objawy działania preparatu /żółkniecie, więdnięcie/ jednak nie wcześniej niż po 5-7 dniach.
Odmierzoną ii ość preparatu wiat do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą z włączonym mieszadłem, a następnie uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Opróżnione opakowanie przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. Po wlaniu preparatu do zbiornika opryskiwacza nie wyposażonego w mieszadło hydrauliczne ciecz w zbiorniku mechanicznie wymieszać. w przypadku stosowania preparatu Perzocyd 280 SL z adiuwantami /środki wspomagające/ należy przygotować ciecz użytkową z preparatu w połowie wymaganej ilości wody, dodać adiuwant I uzupełnić wodą~ do wymaganej ilości. W przypadki stosowania preparatu Perzocyd 280 SL łącznie z siarczanem amonowym należy wcześniej w oddzielnym naczyniu rozpuścić siarczan amonowy w wodzie. Sporządzić ciecz użytkową preparatu 1 wlać roztwór siarczanu amonowego do zbiornika opryskiwacza uzupełnić wodą do potrzebnej los ci 1 ponownie dokładnie wymieszać. W przypadku przerw w opryskiwaniu przed ponownym przystąpieniem do pracy dokładnie wymieszać ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza. Zalecana ilość wody: 200-300 I/ha. Zalecany rodzaj opryskiwania: średniokroplisty. W czasie pracy, gdy ciecz użytkowa znajduje się w zbiorniku opryskiwacza należy zwrócić uwagę na pełne odpowietrzenie zbiornika.Sporządzoną w zbiorniku opryskiwacza ciecz użytkowa niezwłocznie zuzyć. W czasie pracy przestrzegać uwag i przeciwwskazań. Bezpośrednio po zabiegu aparaturę dokładnie wymyć. UWAGA Do opryskiwania mieszanką preparatu z siarczanem amonowym używać tylko opryskiwacze przystosowane do wykonywania zabiegów nawozami płynnymi.
ŚRODKI OSTROŻNOŚCIPodczas wszystkich prac z preparatem używać kombinezonu ochronnego przeznaczonego do środków szkodliwych, butów i rękawic ochronnych. W czasie sporządzania cieczy użytkowej nosić rękawice ochronne. W czasie pracy nie jeść nie pić i nie palić. Unikać wdychania rozpryskiwanej cieczy użytkowej. V przypadku zanieczyszczenia skóry lub oczu preparatem miejsca te przemy kilkakrotnie wodą. Po pracy aparaturę dokładnie wymyć i przepłukać kilkakrotnie wodą~. Resztki cieczy użytkowej i wodę użytą do mycia rozproszyć na teren nie użytkowany rolniczo z dala od zabudowań oraz zbiorników i ujęć wody. Umyć wodą i mydłem, wypłukać usta, zmienić odzież. Opróżnione opakowania po preparacie zniszczyć i traktować jako odpady komunalne.
W razie wystąpienia niepokojących objawów chorobowych zgłosić się do lekarza zabierając ze sobą etykietę - instrukcję stosowania preparatu.
Telefony ośrodków toksykologicznych w Polsce: Gdańsk - /0-58/ 301-65-16, Kraków - /0-12/ 411-99-99,
Lublin - /0-81/747-54-75, Łódź -/0-42/ 57-99-00, Okres ważności - 3 lata
|